CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO we WŁOCŁAWKU

ul. Nowomiejska 25, 87-800 Włocławek
telefon: 54 232 99 50, telefon/fax: 54 232 99 57, e-mail: sekretariat@ckziu.wloclawek.pl

Konferencja metodyczna „Romantyzm w edukacji polonistycznej”

15 września Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we współpracy z Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku zorganizował konferencję metodyczną „Romantyzm w edukacji polonistycznej”.

„Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Dokładnie 200 lat temu, w Wilnie, nazywanym Rzymem Północy, nieznany szerzej młody poeta i nauczyciel, Adam Mickiewicz, wydał pierwszy tom poezji, zawierający m.in. Ballady i romanse. Do dziś historycy literatury uznają ten fakt za cezurę - narodziny nowej, intrygującej i obfitującej w arcydzieła epoki.

 Pojęcia takie jak gotycyzm, mesjanizm, winkelriedyzm czy miłość romantyczna na dobre weszły do naszego słownika i pozostają w nim do dziś. Sam romantyzm bywa uznawany za swoistą matrycę polskości, kod genetyczny polskiego ducha, co nie oznacza, że wszyscy podzielają zachwyt I poł. XIX w. Często bowiem w prasie, publicystyce można napotkać opinie mówiące o epoce wieszczów jako o dziedzictwie hartującym polskiego ducha, albo o narodowym przekleństwie wiodącym do kabotynizmu lub maski ofiary” – mówiła pani Dyrektor CKZiU, Kinga Twardzik-Pawłowska, podczas uroczystego otwarcia konferencji.

Na początku obrad, w ramach rozpoczęciem nowego roku szkolnego w ODN, zaprezentowano ofertę oraz sylwetki doradców metodycznych.

 

Konferencja została objęta honorowymi patronatami:

  • Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, p. Marka Gralika

  • oraz Prezydenta Włocławka p. dra Marka Wojtkowskiego.

 

Dyrekcja CKZiU oraz Centrum Kultury „Browar B.” bardzo serdecznie dziękuję za przybycie i niezwykle ciekawy panel dyskusyjny zaproszonym prelegentom z Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu:

  • pani prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
    dr hab. Magdalenie Bizior-Dombrowskiej;

  • panu prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
    dr. hab. Dariuszowi Pniewskiemu;

  • panu dr. Marcinowi Lutomierskiemu z Wydawnictwa Naukowego UMK.

 

Dyskusja, zorganizowana i poprowadzona przez dra Miłosza Kłobukowskiego, doradcę metodycznego w zakresie j. polskiego dla szkół ponadpodstawowych, stworzyła niepowtarzalną okazję do rozmowy o czasach Mickiewicza i Słowackiego oraz ich miejscu we współczesnej kulturze. Stanowiła też próbę zbudowania międzyśrodowiskowej płaszczyzny porozumienia, dzięki czemu świat szkoły i dydaktyki polonistycznej spotkają się, aby wzajemnie się wspierać, uczyć i inspirować.

Dziękujmy również za przybycie wielu Gościom, którzy zechcieli uświetnić naszą uroczystość, słuchać wystąpień, a także dyskutować.

Za obecność dziękujemy lokalnym mediom: Dzień Dobry Włocławek, „Gazecie Pomorskiej” Portalowi „Włocławek NaszeMiasto.pl”, Portalowi Włocławek.

 

Galerie zdjęć można podziwiać pod linkami:

ZDJĘCIA 1

ZDJĘCIA 2

 

Transmisja dostępna jest tutaj:

TRANSMISJA